Digital Foxy

Fotoğraf ve Görsel Sanatlar Günlüğü

Hakkında

Digital Foxy / M.Uğur Umay

Müzisyen bir babanın oğlu olarak Ankara’da doğan M.Uğur UMAY, Gordion Academy Caz Okulu, Caz Davul Bölümü’nde müzik eğitimi almıştır. Henüz ortaokul yıllarında başladığı karakalem resim ve karikatür çizimlerine uzun süre devam etmiş ve birçok yarışmada kendisine derece sağlamıştır. 2005 yılında bir eskici dükkanından aldığı analog fotoğraf makinesi ile fotoğraf dünyasına adım atmış ve zaman içerisinde geliştirdiği teknik bilgilerini dünya görüşü ile entegre etmeye başlamıştır. Genel olarak panorama manzaralar üzerine çalışmalar yapan genç fotoğrafçı, kurguladığı foto hikâyelerinde hayal dünyasını, şehir-yaşam-insan üçgeninde yakaladığı karelerde ise gerçekliği vurgulamaktadır. Fotoğraf çalışmalarına paralel olarak “Dijital Sanat ve Yeni Medya” akımına yoğunlaşarak farklı mekânlarda ve farklı zaman dilimlerinde kaydettiği görüntüleri bir araya getirerek “an” kavramını yeniden oluşturmayı denemektedir.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

2008 yılından bu yana Fotoğraf ve Dijital Sanat çalışmalarını “Digital Foxy” adı/markası altında sürdürmektedir. Açtığı dört tane kişisel sergisinin yanı sıra, Mustafa Gümüş’ün “Seher ile Göç” isimli belgesel fotoğraf sergisinin küratörlüğünü yapmıştır.

Dijital Fotoğrafçılık, Görsel Tasarım Becerileri, Multimedya Tasarımlar, Fotoğraf Eleştirileri konularında araştırmalarını ve çalışmalarını sürdürmekte, birçok yazılı ve görsel döküman üretmektedir.

Uzun süre farklı dernek, kulüp ve firmalarda yer aldıktan sonra C41 Fotoğraf ve Görsel Sanatlar Atölyesini kurmuştur. Fotoğraf ve Photoshop eğitmenliği yaptığı bu atölyede, ticari fotoğrafçılık çalışmalarını da sürdürmektedir. Fotoğraf, video, havadan görüntüleme, sanal tur gibi, multimedya tasarım alanlarında çeşitli markalara ve kurumlara hizmet vermeye devam etmektedir.

DF (172)

Antalya merkezli ulusal haber portalı MyGazete.com.tr‘ de “Fotoğrafçılık ve Yeni Medya” üzerine köşe yazarlığı yapmaktadır. AB Medya grubuna bağlı Antalya Life isimli kültür-sanat-yaşam dergisinde ise gezi fotoğrafları-yazıları yayınlanmaktadır.

Umay, her geçen gün geliştirdiği vizyonu ile sanata yaklaşımında; hayatın reddedilemez güzelliğini, gerçekliğin romantizmi ile harmanlayarak, kendi iç dünyasında bir “varoluş histerisi” yaratmış ve kendisiyle barışık bir isyan çıkartmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s